Bel Kayması Egzersizleri Nasıl Yapılır?
22 Haziran 2024

Bel Kayması Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Omurgaların belirli bir bölümünde ardışık şekilde bulunan iki omurun birbirleri üzerinde öne ya da arkaya doğru hareket etmesinden kaynaklanan bel kaymaları, hayatımızın herhangi bir döneminde bazı şikâyetler ile karşımıza çıkabilir. Bel kayması, hayat kalitesini düşüren, kişinin günlük hayatını ve yürümesini olumsuz etkileyen, şiddetli ağrılar nedeniyle gece uykudan uyanmalara neden olarak uykusuzluk ve yorgunluk problemine yol açan oldukça ciddi bir sorundur. Çeşitli tedavi yöntemleri ile tedavi edilebilen bel kayması rahatsızlığına bazı egzersizler yapılarak da katkı sağlanabilir.

Bel Kayması Egzersizlerinin Faydaları

Bel kayması egzersizleri düzenli bir şekilde yapıldığı takdirde, bel ve omurgalarda oluşan zayıf kasları güçlendirerek ağrıların azalmasına yardımcı olur. Bel bölgesindeki mekanik yüklenmeyi azaltarak hareket kabiliyetini artırır, duruş bozukluklarını ve yanlış postürü düzeltmesine katkı sağlar. Bel kayması egzersizlerinin devamlı olarak yapıldığı takdirde sonuç alınacağı ve egzersizlerin ilk günlerde kas ağrısı, sertlik ve halsizlik gibi durumlara neden olabileceği, ancak bu durumun birkaç gün sonra kendiliğinden geçeceği bilinmelidir.

Önerilen Egzersizler

  • Öncelikle düz bir zemine sırt üstü uzanıp dizlerinizi bükün ve bacaklarınızın altına yaklaşık 30 cm yüksekliğinde bir yastık koyun. Bu pozisyonda gevşeyin. 15 dakika sürecek olan egzersiz programınız içerisinde 2 defa bu şekilde gevşeme sağlayabilirsiniz.
  • Gevşeme egzersizi yapıldıktan sonra ayakta pozisyonda iken başınızı öne, arkaya ve sağa, sola doğru yavaş bir şekilde eğin. Bu hareketi 5 defa tekrar ettikten sonra başlangıç pozisyonuna geri dönün. Bu hareket boyun ve sırt bölgenizi gerdirmek için uygulanır.
  • Ayakta pozisyonda iken sol elinizi havaya kaldırın, sağ elinizi ise uyluk bölgesine yakın olarak tutun ve vücudunuzu sağ tarafa yavaş bir şekilde eğin. Bu hareketi 5 defa tekrar ederken her tekrarda vücudunuzu biraz daha aşağı eğmeye gayret edin. Daha sonra hareketin tam tersini, yani sağ elinizi kaldırarak vücudunuzu sola doğru eğin. Aynı işlemi vücudunuzun sol tarafı için de uyguladıktan sonra başlangıç pozisyonuna geri dönün.
  • Sert bir zemin üzerine sırtınızı zemine iyice temas ettirerek uzanın ve daha sonra sırt ve kalçanızı yerden hafif bir şekilde kaldırıp bu pozisyonda 3 saniye kadar durun. Bu hareketi 10 defa tekrar ettikten sonra yeniden gevşeme hareketine geçin.
  • Emekleme pozisyonu alın ve belinizi aşağı ve yukarı doğru hareket ettirin. Bu hareketi yaparken aynı zamanda başınızı da aynı şekilde aşağı ve yukarı doğru hareket ettirin. Bu hareket bel kaslarının çalışmasını sağlayacaktır. Bu hareketi 5 defa tekrar ettikten sonra başlangıç pozisyonuna geri dönüp gevşeme hareketine geçebilirsiniz.

Ekstra Bilgiler

Bel kayması egzersizlerinin yanı sıra, doktor kontrolünde yapılması gereken diğer tedavi yöntemleri de bulunmaktadır. Fizik tedavi, ağrı kesici ilaçlar ve gerektiğinde cerrahi müdahale gibi yöntemler, bel kaymasının tedavisinde önemli rol oynar. Ayrıca, egzersizlerin doğru bir şekilde yapılması ve herhangi bir ağrı veya rahatsızlık durumunda egzersizlere ara verilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Sağlıklı bir yaşam tarzı benimseyerek, dengeli beslenme ve düzenli egzersiz yaparak bel sağlığını korumak mümkündür.

Bel Kayması Egzersizleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Spiral Kayması Nedenleri?

Spiral Kayması Nedenleri?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Göbek Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Göbek Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Kayma Belirtileri ve Tedavisi

Kayma Belirtileri ve Tedavisi

Kayma Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kayma Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Rahimde Spiral Kayması Nedenleri ve Tedavisi

Rahimde Spiral Kayması Nedenleri ve Tedavisi

Diz Kapağı Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kapağı Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Göz Bebeği Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Göz Bebeği Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Disk Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Disk Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Omurilik Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Omurilik Kayması Belirtileri ve Tedavisi