Boyunda Disk Kayması Belirtileri ve Tedavisi
21 Haziran 2024

Boyunda Disk Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Halk arasında boyun fıtığı olarak da bilinen boyunda disk kayması, tıp literatüründe "Servikal Disk Hernisi" olarak geçmektedir. Boyunda disk kayması; başta trafik kazaları olmak üzere, zorlama, yaşlılık ve travma gibi durumlar nedeniyle boyun omurları arasında bulunan diskin içinde bulunan jel benzeri maddenin su içeriğinin azalması sonucu, yastıklama işlevini yerine getirememesi durumudur. Boyun diski özelliğini kaybederek bozulmaya devam ettiği sürece diskin dış katmanı yırtılabilir. Devamında disk merkezi yırtılan yerden çıkarak omurilik ve sinirlerin bulunduğu boşluğa taşar. Bu durumda boyunda disk kayması ortaya çıkar.

Boynumuz yedi omurga kemiğinden oluşur. Omurga kemiklerinin hareket halinde birbirine sürtünmemesi için aralarında diskler bulunur. Disklerin ortası jel kıvamlı bir içerikle doludur. Omurları birbirine bağlayan bağ dokusu oldukça sağlam bir yapıya sahiptir. Diskler ve omur eklemleri omurların hareket kabiliyetini artırarak boyun ve sırtın eğilmesini veya çevrilmesini sağlar.

Boyun Fıtığı Olduğumuzu Nasıl Anlarız?

Boyunda disk kayması belirtileri şu şekildedir:

  • Bir kolda veya iki kolda birden incelme
  • Kol ve boyun reflekslerinde azalma
  • Kol kaslarında kuvvet kaybı
  • Kollarda his kaybı
  • Omuzlarda ağrı
  • Sırtta ağrı
  • Boyunda ağrı

Boyunda meydana gelen fıtık nadiren omuriliğe baskı uygulayarak tüm vücutta uyuşukluk ortaya çıkarabilir. Bununla birlikte bacaklarda da his kaybı olabilir.

Boyunda Disk Kayması Teşhisi Nasıl Konur?

Boyun ağrısının yerini ve şeklini tam olarak tespit etmek için klinik tanılara ilave olarak güç kaybı, his kaybı ve refleks kontrolü boyun diskinin ne durumda olduğuna dair belirgin bilgiler verir. Hekim tarafından çekilen röntgen görüntüleri ile bozularak ortaya çıkan disk daralmaları ve kemik çıkıntıları görülebilir. Bu görüntüleme sistemleri boyun sinirlerini göstermez. Bu durumda MR ve BT çekimi ile sinirler, omurlar ve diskler tam olarak ayrıntılı görüntü sağlayarak disk kaymasını tespit eder. Kesin tanı ve teşhis için yapılan "elektro tanısal" çalışmalardan elde edilen veriler ile fıtık sonucu oluşabilecek sinir hasarlarının da görüntüsü elde edilir.

Boyunda Disk Kayması Tedavisi İçin Yapılan Germe Çekme Yöntemi İşe Yarar mı?

Fizyoterapist tarafından yapılan sıcak uygulaması, elle masaj uygulaması, germe ve çekme (Traksiyon) gibi uygulamalar ile disk kaymasından kaynaklanan enflamasyon, ağrılar ve kas ağrıları hafifleyebilir.

Boyunda Disk Kayması Tedavisi Nasıl Yapılır?

Boyun fıtığının ortadan kaldırılması için yapılan çalışmalarda son teknoloji tıbbi imkanlar kullanılmaktadır. Omurilik sinirlerinde problem olmayan hastalarda büyük oranda başarı sağlanmaktadır.

Tedavide ilk aşama ilaç tedavisidir. Boyun ağrısını hafifletmeye yönelik ilaçların kullanımı zaman zaman gerekli olabilir. Ağrı kesicinin işe yaramadığı durumlarda hekim tarafından size yeşil reçete ile verilecek analjezik (ağrı kesici) ve kas gevşetici ilaçlar önerilebilir. Kortikosteroid (Kortizon) içerikli bu ilaçlar yan etkileri fazla olan ilaçlar olduğundan dengesizlik, mide bulantısı, sersemlik, kabızlık ve bağımlılık yapabilir. Bu durumda ilaçların dozunu aşmadan kullanmak ağrı dindiği andan itibaren kullanmamak gerekir.

Boyunda kaymadan kaynaklanan ağrının dinmesi için enjeksiyon uygulaması yapılabilir. Bu uygulamada boyun sinirleri arasında bulunan boşluktan deneyimli hekimler tarafından ağrılı dokuya ya da boyun etrafında bulunan kas dokusuna yapılan kortizon ilaçlar ile ağrının giderilmesi sağlanır.

Boyunda Disk Kayması Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Boyunda disk kaymasının nihai tedavisi ameliyattır. Bu ameliyat, beyin ve sinir cerrahisi uzmanları tarafından yapılır. Diskektomi yöntemi ile sinire baskı yapan disk parçası kesilerek çıkartılır. Diskin bozuk yüzeyinin durumuna göre boynun önden, yandan ya da arkadan ameliyat yapılabilir.

Boyun ameliyatlarında diskin bir bölümü çıkartılacağından boyunda hacimsel olarak bir küçülme olacaktır. Bu durumda füzyon yöntemi kullanılarak vücudun başka bir bölümünden alınan kemik parçası veya son teknoloji ürünü kemik benzeri materyaller kullanılır. Zamanla bu kemikler omurlar ile kaynaşarak omurların görevini görürler.

Ekstra Bilgiler ve Önlemler

Boyunda disk kaymasını önlemek için bazı yaşam tarzı değişiklikleri yapmak önemlidir. Sağlıklı bir duruş, düzenli egzersiz ve ağır kaldırmaktan kaçınmak, boyun sağlığını korumaya yardımcı olabilir. Ayrıca ergonomik bir çalışma ortamı oluşturmak ve uzun süreli bilgisayar kullanımı sırasında düzenli ara vermek de boyun sağlığını destekler. Uzun süre aynı pozisyonda kalmaktan kaçınmak ve düzenli olarak boyun egzersizleri yapmak da disk kaymasını önlemeye yardımcı olabilir.

Boyunda Disk Kayması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Anlam Kayması Nedir?

Anlam Kayması Nedir?

Spiral Kayması Nedenleri?

Spiral Kayması Nedenleri?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çene Eklemi Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Çene Eklemi Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Göz Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Göz Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Bel Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Bel Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Bel Kayması Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Bel Kayması Ameliyatı Riskleri ve Sonrası