Çocuklarda Göz Kayması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Çocuklarda Göz Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda göz kayması: Toplum içinde ve tıp dilinde "Şaşılık" olarak değerlendirilen bu rahatsızlıkta erken teşhis her zaman başarılı sonuçlar elde edilmesini sağlamıştır. Bebekler ilk doğdukları zaman gözlerini yetişkin insanların gözleri kadar hareket ettiremez ve aktif kullanamazlar. Bu yüzden gölerin de bir kayma gözükmesi oldukça normaldir. Fakat çocuk büyüdükçe gözlerinde içe doğru veya dışa doğru belirgin şeklinde bir kayma gözüküyorsa hemen bir göz doktoruna başvurması gerekmektedir. Çocukların göz yapısı ve bakış pozisyonu bazen 3-4 yaşına kadar ancak oturabilir. Fakat kesinlikle fark edilir edilmez hemen bir göz doktoruna muayene edilmesinde fayda vardır. Bazen çok nadir de olsa çocukta göz kayması gözükebilir. Fakat bu tip durumla çok sık bir şeklide karşılaşıyorsak en yakın sağlık kuruluşuna başvurmak da fayda vardır. Göz kaymaları göz kaslarını fazla çalışması veya çok az çalışmaması sonucunda da oluşmaktadır.

Çocuklarda Göz kayması neden oluşur?

Genetik nedenlere bağlı olarak oluşabildiği gibi bazen de nedeni çok fazla belli olmayabilir. Doğar doğmaz ortaya çıkmayabileceği gibi daha sonraki yaşlarda ortaya çıkabilir.
  • Çocuğun aşırı strese girmesi (Mesela bir kardeşi olduğunda üzülmesi ve kıskanması)
  • Erken doğum (Bu tip doğumlarda bebeğin göz yapısı tamamen oluşmadığı için doğduğunda belli olmasa bile sonraki yaşlarda ortaya çıkabilir.
  • Gözde oluşan miyop, hipermetrop gibi kırma rahatsızlıklarda rahatsızlık fark edilmediği için göz kayması ile durumu belli ederler.
  • Düşme veya baş bölgesinden şiddetli bir şekilde darbe alınması da bazen çocuklar da göz kaymasına neden olabilir.
  • Doğumsal kataraktlar neden olabilir.
  • Türkiye'de yapılan akraba evlilikleri çok fazla olduğu için bu tip rahatsızlıklar diğer ülkelere göre daha sık karşımıza çıkmaktadır.
  • Küçük yaşta kafa içi basınç artışına sebep olabilecek rahatsızlıklar.
  • Çeşitli şeker hastalıklarına bağlı olarak da çocuklarda göz kayması oluşabilir.
  • Beyin de oluşabilecek çeşitli rahatsızlıklar çocuğun havale geçirmesi de bazen çocuklarda göz kaymasına neden olur.
Çocuklarda göz kayması konusunda yapılan tedavilerde her zaman çocuğun ameliyat olmasına gerek kalmayabilir. Bir süre gözlük takılarak sorunun giderilmesi sağlanır. Ameliyat çoğu zaman en son aşamadır. Eğer gözde kırma kusurları ile ilgili bir durumdan dolayı göz kayması oluşmuş ise çok kısa süren lazer ameliyatları ile çok hızlı bir şeklide rahatsızlığın iyileşmesi sağlanır. Göz kayması (Şaşılık) ameliyatlarının %80 gibi büyük bir bölümü de olumlu sonuçlar vermektedir. Özellikle küçük yaşlarda çocuklar için gözlük tedavisi çok zor olabilir. Çocuk gözlüğü takmaz istemez ve ailelerin çocuğa bu konuda özendirici konuşmalar yapması ve çok fazla sabırlı olması gerekmektedir. Çocuklar yaşları büyüdükçe estetik yönden gözlüğü beğenmeyebilirler. Bu konuda çocuğun her zaman yanında olması bunun bir tedavi süreci olduğunu çocuğa bıkıp usanmadan anlatması gerekir. Gözlerdeki kayma okula başlamış olan çocuklar da arkadaş tepkileri ve gözlük takması konusunda başka arkadaşlarından farklı olduğu düşüncesi, çocuğun diğer arkadaşları ile göz teması kuramaması çocukta öz güven eksikliğine neden olabilir. Ailelerin yanı sıra bu konuda okulda öğretmenlere de çok önemli görevler düşmektedir. Çocuklar okula başlamadan önce bir göz rahatsızlığı olmasa bile muhakkak bir göz doktoruna gidilmesi gerekmektedir. Çocuklarda oluşan göz kayması ihmal edilmemeli ve bunun başka bir hastalığın habercisi olduğunu unutmamamız gerekmektedir. Bu yüzden erken teşhis her zaman önemlidir. Yapılabilecek en ufak bir ihtimal çocuğun hayatı boyunca yaşayacağı görme sorunlarına yol açabilir. Tedaviye ne kadar erken yaşta başlanılırsa tedavideki başarı şansı o kadar yüksek olur.

Çocuklarda Göz Kayması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bel Fıtığı Disk Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Bel Fıtığı Disk Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Yetişkinlerde Göz Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Yetişkinlerde Göz Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Disk Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Disk Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Kayma Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kayma Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Anlam Kayması Nedir?

Anlam Kayması Nedir?

Güncel

Omurilik Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Omurilik Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Çene Disk Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Çene Disk Kayması Belirtileri ve Tedavisi